İlk Postda İlk Hackimden Bahsediyorum - Kasım Feke

Merhaba arkadaşlar

Bugün size ilk yazımda ilk hackimden bahsedeceğim. ‘Sene 2009 dışarıda nasıl yağmur yağıyor anlatamam gelmişim eve sıcak çayımı yudumluyorum‘ gibi edebi şeyler yazmayacam tabi ki.

Sene 2009 ama dışarıda yağmur falan yok korkmayın :) 9. sınıfa gidiyorum sınav notlarım her sene olduğu gibi sayısal loto, babam da notlarımı görünce derslerime odaklanmam için bilgisayarda biosa parola koydu benim tabi içim içimi yiyor o zamanlar Metin2 adlı oyunu oynuyorum. Şeytan dürtmeye başladı veriyor gazı sen açarsın bu bilgisayarı, hadi koçum uğraş vs. bastım powera geldim bios ekranına sol üst köşede award modular bios yazısı dikkatimi çekti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu resimdekinin üstünde bir de password penceresi vardı.

 

Google amcadan gece gündüz araştırmalarım sonucunda yabancı bir forumda bios backdoor passwords adlı post gördüm aşağıdaki resim gibi:

 

Award bios kısmında yer alan passwordleri elimle teker teker girerek denedim fakat hiçbirisi açmadı, uğraşlarım sonucu bios ekranında İngilizce q klavye geçerli olduğunu anladım ve AWARD_SW passindeki _ yi “ Shift + – “ olarak değil “ Shift + ? “ olarak yazdığımda artık root olmuştum ve bilgisayar benim emrimdeydi, 4 gün özgürlüğün tadını çıkarttıktan sonra hâliyle yakalandım. Googledan nasıl araştırma yaptın diye sorarsanız da telefonum sağolsun :)