Bilgi Toplama #3 - Kasım Feke

Merhaba

Bilgi toplama serisinin 3. kısmındayız, bu sefer Google ve Bing arama motorlarının arama operatörlerini kullanarak değişik atraksiyonlar yapacağız. Diğer anlatımlardan farklı olarak açıklama yapmadan direkt örneklerle anlatım yapacağım bu şekilde daha akılda kalıcı olacağı kanaatindeyim.

Google Arama Operatörleri

intitle
thy intitle:bilet –> Mesela Türk Hava Yollarından bilet almak istiyoruz, dedik ki google’a “thy” kelimesini aratmak istiyoruz ama sonuçların başlığında da “bilet” kelimesi geçenleri listele.

inurl
Bu operatör de intitle mantığıyla çalışmaktadır tek farkı kelimeyi url de arar.
inurl:index.php –> Burada da “index.php” adında sayfası olan siteleri döktük.

site
bilgi toplama site:kasimfeke.com –> Bu operatör de aramalarımızı belirli domainde yapmamızı sağlıyor, bilgi toplama kelimelerinin kasimfeke.com’da geçen sayfası olup olmadığını sorgulattık.

filetype
google hacking filetype:pdf –> Gördüğünüz gibi burada da “google hacking”i arattık ve sadece sonuçlardan pdf içerenleri getir dedik google’a.

Daha birçok arama operatörü mevcut kullanımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Google Hacking Database
Yukarıda anlattığım arama operatörlerinin daha geliştirilmiş hâlleri ve offensive olarak kullanımlarına meşhur exploit sitesi ‘exploit-db’nin şu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bing Arama Operatörleri

ip
Bu arama operatörü Google’da mevcut değil Bing’e has, ne işe yaradığına birlikte bakalım.
ip:x.y.z.t –> Etik olmadığından ötürü hedef gösteremiyorum, burada x.y.z.t alanına hedef sitenin bulunduğu sunucunun ip adresi yazıldığında hedef site ile aynı sunucuda barınan siteler listelenecektir. Bunu sonraki yazımda anlatacağım Reverse IP işlemi ile otomatik olarak da gerçekleştirebiliyoruz, bu duruma defensive anlamda önlem almak için ise sunucunuzun önüne CloudFlare vb. koyabilirsiniz.

location
ethical hacking location:TR –> Bu operatör yaptığımız aramayı bir lokasyona göre kısıtlamamızı sağlar. Ethical hacking ile yaptığımız aramada sadece Türkiye lokasyonlu siteleri görmek istediğimizi söyledik Bing’e.

Bir sonraki yazım bilgi toplama serisinin son yazısı olacaktır.
Not: –> ifadesi arama operatörlerine dahil değildir, örneklerden sonra açıklamaları ile ayraç olarak kullandım.


Güvenli günler :)